Dudak Kaldırma Ameliyatı (Lip Lift) - Diyarbakır ve İstanbul Estetik Cerrahi Kliniği - Doç. Dr. Burhan Özalp

Bazılarımızın dudakları genetik olarak olarak ince ve içe dönüktür. Pek çoğumuz da doğal olarak dudaklarımızın ince olmasından yakınırız. Özellikle bayanlar bol ruj sürerek duraklarını olduğundan daha kalın göstermeye çalışırlar. Basit bir dudak kaldırma ameliyatı / işlemi / operasyonu ile bir hayli iyi sonuçlar alınabilir, doğal görünümlü kalın dudaklar elde edilebilir.

Dudak kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Dudak kaldırma diğer estetik ameliyatlara göre daha basit bir işlemdir ve genel anesteziyi gerektirmez. Dudaklar lokal anesteziyle uyuşturulur ve hasta isterse sakinleştiriciler kullanılarak daha konforlu bir ameliyat sağlanabilir.

Dudak kaldırma ameliyatı öncesi planlama ve hastanın dudak yapısına göre dudak kaldırma miktarı belirlenir. Cerrahi işaretleme de ise ilk önce burun tabanı ile üst dudağın birleşim yerinden bir çizgi  çizilir. Tespit edilen kaldırma uzunluğu örneğin 7 mm ise, üstteki çizginin şekline benzer şekilde 7 mm aşağıya ikinci bir çizi çizilerek aradaki deri atılır.  Aradaki boşluğun tekrarda dikişlerle kapatılması sonrasında dudak yukarıya doğru kalkmış olur

Dudak kaldırma sonrası iz kalır mı?

Evet, insan vücudunda dikiş atılan her alanda iz kalır. Dudak kaldırma ameliyatı sonrasında ameliyat tekniğine bağlı olarak burun tabanında bir iz kalır ancak bu iz zamanla oldukça azalır ve bazı kişilerde çok dikkatli bakılsa bile fark edilmez.

Dudak dolgunlaştırma / dudak kalınlaştırma / dudak büyütme operasyonları dudak kaldırma ile aynı mıdır?

Bu işlemler ya da ameliyatlar genel olarak birbirine karıştırılır, ancak aralarında önemli farklar vardır. Sözgelimi dudak dolgunlaştırma / dudak kalınlaştırmada yağ dolgusu yönteminden faydalanarak dudakları doldururuz. Ayrıntılı bilgi için Dolgu-Yağ Enjeksiyonu sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir